Enn Kunila kunstikollektsiooni näitused Hiiumaal 21.06.–20.08.2024
Kärdlas toimub kaks Enn Kunila kunstikollektsiooni näitust:
Näitusel „Olev Subbi aktimaalid“ Kärdla Kultuurikeskuses on väljas Olev Subbi (1930–2013) kuus aktimaali ja autoportree.
Olev Subbi tõusis 1970ndatel Eesti juhtivaks aktimaalijaks. Aktid ei olnud Subbi jaoks niivõrd erootilised, vaid ilu rõhutamiseks. Aktid ja neid ümbritsevad keskkonnad pärinevad justkui paralleelmaailmast, milles kõik on harmooniline. Subbi otsis kunstis ennekõike ilu, lepitust, rõõmu.
Modellide taustaks on loodus, linn või siis hübriidne keskkond, kus liituvad erinevad ruumid. Maalil „Kaks tüdrukut ja varasuvine linn“ on aimata Olev Subbi enda ateljee Tallinnas Liivalaia tänaval. Siin-seal näeme ka esemeid, mida Subbi järjepidevalt oma maalidel kujutas ning mis pärinesid 1930ndatest, mis oli tema jaoks lapsepõlve ideaalmaailm: must nahktugitool, Lutheri tool, vana laud ja nii edasi.
Vägagi tüüpiline Subbi loomingus on taustal akna või kaarava kujutamine, läbi mille paistab helgem, valgem ja idüllilisem ruum. Hästi tuleb see välja teosel „Avatud aken“, mis rippus Subbi ateljees kuni tema lahkumiseni ja mida ta keeldus müümast.
Teos „Tüdruk rõdul“ on Eestis eksponeeritud esimest korda. Kohe pärast valmimist viidi see Jaapanisse, kust liikus ühel hetkel edasi USAsse. Tagasi Eestisse jõudis maal alles mõned aastad tagasi.
Näitusel „Konrad Mägi ja tema kaasaegsed“ Hiiumaa Muuseumi Pikas Majas on väljas Konrad Mägi (1878–1925) ja temaga ühel ajal tegutsenud kunstnike looming, kokku üle 40 teose. Need olid sarnase elukogemusega autorid, kes olid sündinud 19. sajandi teisel poolel, mil Eesti rahvuslik kultuur hakkas leidma kindlamaid voolusänge. Nendest kujunesid esimese põlvkonna modernistid, kes seadsid fookusesse maali iseväärtused, ennekõike värvi.
Ühiselt pingutati ka kohaliku kunstielu arendamise nimel, kuid samas oldi väga avatud rahvusvahelisele kunstile. Reisiti palju ja toodi kaasa mitte ainult kunstimuljeid, vaid ka uusi leitud motiive. Nende elutajus on aimata looduslähedust ja harmooniaigatsusi, radikaalsemad avangardsed suunad jäid kõigile üpris võõraks ning kaugeks.
Omavahel ühendasid neid isiklikud sidemed, mis ulatusid lähedasest sõprusest õpetaja ja õpilase rollideni. Koos oldi need, kes panid aluse Eesti maalikunsti ajaloole.
Näitused „Konrad Mägi ja tema kaasaegsed“ ning „Olev Subbi aktimaalid“ on avatud 21. juunist kuni 20. augustini 2024, iga päev kell 10–18, neljapäeviti 10–20.
2024. aastal tähistatakse Hiiumaal Käinast pärit kunstniku Ülo Soosteri 100. sünniaastapäeva ning sel puhul on kogu aasta kuulutatud kunstiaastaks.